Výhody dřevostaveb

Dřevostavby nacházejí širokou škálu uplatnění, díky pokroku v této moderní technologii výstavby se tímto způsobem staví nejen rodinné domy a chaty, ale například i několikapatrové hotely. Téměř jakoukoliv stavbu lze tedy postavit ze dřeva.

Proti požární ochrana

Dřevostavba je z hlediska požáru bezpečnější než zděná stavba s ocelovými prvky (například ve stropech) Dřevo ohoří a na povrchu se vytvoří zuhelnatělá několika milimetrová vrstva, jež brání hoření a konstrukční pevnost se snižuje pomalu. Teplem zahřátá zatížená ocel se deformuje a dům se rychleji zhroutí.

Povodně

Dřevostavba lépe zvládne i povodně. Když je dům náhodou zatopený, tak po opadnutí vody, z vnitřní strany rozeberete stěnu, vysušíte izolaci, stěnu opět uzavřete a můžete bydlet. Zděná stavba se podaří často vysušit až po několika letech.

Úspora místa

Konstrukce obvodových stěn na bázi dřeva mají při srovnatelné tloušťce výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti než zděné konstrukce. Subtilní ale plně dostačující obvodová konstrukce dřevostavby uspoří plochu. Na třech metrech běžného obvodového zdiva ušetříte použitím dřevostavby až 1m2 užitné plochy, což je pro průměrný rodinný dům jeden pokoj navíc.

 

Tepelně-izolační vlastnosti
Sendvičové dřevostavby mají díky silné tepelně-izolační vrstvě vynikající tepelně-izolační vlastnosti. To znamená dlouhé udržení tepla a nízké náklady na vytápění. Úspora oproti běžnému zděnému domu může činit až desetitisíce korun za rok. V nepřítomnosti je možné dům pouze temperovat a potom ho velmi rychle vytopit, neboť stěny mají nízkou akumulaci tepla a nedochází tak k jejich vyhřívání.

Nízkoenergetičnost
Tepelný odpor dřevostaveb bývá srovnatelný s tepelným odporem zděného domu, který by měl stěny o tloušťce 3-4 metrů. Toho je dosaženo konstrukcí zateplení obvodových stěn a střešního pláště. Obvykle se používá polystyren, OSB desky, minerální vaty, parozábrany a další.

Zvuková izolace
Sendvičové konstrukce dřevostaveb složené vrstvením z materiálů s různou dynamickou tuhostí se velmi výrazně snižuje přenos zvuku a dřevostavba tak dosahuje lepších zvukově-izolačních vlastností než zděné stavby.

Rychlost stavby
Celá stavba může být realizována během 5-6 týdnů v případě stavby realizované na místě. V případě přípravy základové desky se doba prodlouží, ale stále je nesrovnatelně kratší než v případě zděných domů. Realizace může probíhat bez ohledu na počasí a roční období, dokonce i v mrazech.

Čistota stavby
Stavba probíhá tzv. „nasucho“, což znamená v čistotě oproti výstavbě zděním. Během výstavby a po dokončení stavby tak nejsou prakticky potřeba úklidové práce.

Estetika
Dřevostavby velmi pěkně vypadají, zejména v případě fasády z palubek. Tyto stavby představují moderní a zdravý způsob bydlení.

Ekologie
Dřevo je čistý přírodní materiál pocházející z obnovitelných zdrojů.