Mýty a pověry o dřevostavbách

28.05.2012 19:33

 

Dřevostavby a oblast mýtů a pověr patří u nás k tématům, která se často spojují a dost se o nich diskutuje. Nedůvěra k bydlení ze dřeva tady prostě je a bohužel, hned tak nezmizí. Přitom bydlení ve dřevěném domě není na našem území zdaleka novinkou a za hranicemi mají dřevostavby také velikou historickou tradici. Stačí zmínit Německo, Rakousko, Švýcarsko, Skandinávii, tam všude se již lidé dávno přesvědčili, že dřevostavby jsou opravdu vhodným místem pro zdravé a ekologické bydlení a neřeší se zde nějaké nesmyslné důvody, proč jsou dřevostavby takové a onaké a v konečném důsledku „divné“.A pokud bychom vzali v potaz Kanadu nebo americký Západ, tak tam bydlení v dřevěném domě k modernímu životu prostě neodmyslitelně patří.

Jenže, v Česku se o moderních dřevostavbách diskutuje několik posledních let a ti, co hledali energeticky úsporné a zdraví prospěšné bydlení a pokud se rozhodli pro dřevostavbu, tak již postavili nebo právě staví. A ony protiargumenty, proč „nevolit“ bydlení v dřevěném domku není od věci si sepsat a trochu se jimi zabývat, protože náš stát a jeho více či méně oficiální představitelé se sice snaží zabývat ekologií, ale téma zdravého ekologického bydlení ve dřevostavbách různých typů stále opomíjejí.

 

Jak se s boomem dřevostaveb vypořádají naše lesy? Neměly by se lesy tolik zatěžovat užitím dřeva ke stavebním účelům?

Nejprve je třeba podotknout, že lesy je třeba pravidelně prořezávat, aby došlo k obnově lesního porostu novými, odolnějšími a kvalitnějšími stromy. A těžba dřeva je plně v souladu s platnou legislativou.

Poté stačí uvést pár čísel. Česká republika patří mezi dvanáct nejlesnatějších států EU. Rozloha lesů zabírá 33,4% území republiky a naše lesní zásoby dřeva se každým rokem zvyšují. Co se týká využití dřeva, tak Česká republika se řadí na jedno z posledních míst v EU. V Česku ubírá podíl dřevěných staveb pouhých pár procent z úplného souhrnu celkové výstavby. Pro srovnání, v sousedním Rakousku činí dřevostavby 34%, v Kanadě dokonce 80%. Navíc, péče o české lesy prochází modernizací s důrazem na ekologii a již do budoucna se počítá, že se bude stále více dřeva využívat na bydlení.

A ještě jedna zajímavost, která „hraje“ pro dřevostavbu. Lesy uchovávají uhlík a metr krychlový dřeva ho dokáže navázat až 250 kg. Pokud je dřevo využito jako stavební materiál, tak mu tato vlastnost zůstává. A tak nová dřevostavba dokáže vázat doslova tuny skleníkového plynu a vydatně tak pomáhá lesům v této záslužné činnosti.

 

Dřevostavba má menší životnost než klasický dům?

Hlavním stavebním materiálem je tu dřevo a pokud někdo vedle sebe dá cihlu a dřevěný panel, tak ho může napadnout otázka, který materiál asi vydrží déle? Zodpovězení je trošku složitější, ale lze s jistotou říci, že dobře postavená dřevostavba vydrží 100 až 150 let. A hodně záleží na kvalitě provedení stavby a tím pádem na kvalitě stavební firmy. Dřevostavby jsou rovnocenné co do životnosti s klasickým domem. Každý stavební systém má rizikové faktory, například vodní vzlínavost je nepřítelem každého objektu, ať už je postaven z jakéhokoliv materiálu. A množství použitého dřeva v klasickém zděném domě také není zanedbatelné, ale tady se prostě otázky kolem něj nepokládají a tím pádem i neřeší.

Na dřevostavbu se vztahuje záruka 5 let. Na nosnou konstrukci poskytují některé firmy záruku až 30 let. Dřevo jen nesmí přijít do trvalého styku s vodou. S vlhkostí si umí bez problémů poradit. Dřevostavba má ale jednu velikou výhodu. Ta se týká její životnosti, která by měla být v souladu s měnícím se životním stylem. Zmodernizování takového dřevěného bydlení nebývá náročnou činností co do složitosti ani co do finančních nákladů.

 

Je opravdu dřevo tak odolné?

Dřevostavba a dřevo spolu neodmyslitelně souvisí a výše napsaná otázka napadne mnohé i stavebníky. Dřevo je odolné a existují jasné důkazy tohoto tvrzení. Nejstarší dřevěné objekty odolaly nejen času, ale i klimatickým podmínkám a často i ne zrovna správným zásahům člověka. O odolnosti dřeva jako stavebního materiálu vědí své ti odborníci, kteří rekonstruují staré památkové objekty. Při odhalování stropních konstrukcí v Brně na Mečové bylo zjištěno, že použité dřevo odolalo radikálním stavebním zásahům a i dvěma požárům. A dnes se při realizaci staveb ze dřeva musí dodržovat velké množství postupů a norem, které značně zvyšují odolnost dřeva oproti stavebním technologiím našich předků.


Nejstarší dochovaná dřevostavba z roku 1056 - pagoda v Číně

—————

Zurück